Aranacak kelimeleri giriniz:

Tarihi Kentler Birliği Safranbolu Bölge Toplantısı Başladı

Kayıt Tarihi : 18 Mart 2017 Bu haber 947 defa okundu

Doğal – Kültürel Mirasın korunması sürecinde bölgesel işbirliklerinin önemi ve Korumacılıkta Uluslararası Yaklaşımlar üzerine durulacak ve 17 - 18 Mart tarihlerinde yapılacak olan Tarihi Kentler Birliği Bölge Toplantısı dün akşam gerçekleşen açılış yemeği ile başladı.

Bağlar Saray Otelde gerçekleşen ve Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy'un ev sahipliği yaptığı açılış resepsiyonuna Valisi Karabük Valisi Mehmet Aktaş, ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Onursal Başkanı Prof. Metin Sözen başta olmak üzere Tarihi Kentler Birliği Meclisi Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yine 47 Karadeniz Bölgesi Belediye Başkanı, 34 ÇEKÜL Uzmanı ve 24 tane de Mühendis, Mimar, Meclis Üyesi ve Danışman toplantımıza katıldı.


Programın açılış konuşmasını yapan Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Tarihi kentler birliğinin başlangıç gününden bugüne kadar aktif üyesi olmaya devam eden Safranbolu'nun tarihi kentler birliğindeki toplantılara ev sahipliği yapmasının bir klasik olduğunu kaydederken, bu klasiği devam ettirmek adına 2017 yılının ilk toplantısını Safranbolu'da düzenleme şerefine bizi nail eden tarihi kentler birliği onursal başkanı ve değerli başkanımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Aksoy şöyle devam etti; "Bu güzel kentte bu tarih kokan ana doluyu özetleyen bir kentte sizleri görmekten duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum. Korumacılık denince ilk akla gelen şehirlerden birisi olan Safranbolu'muz Türkiye'de korumacılığa öncülük yaptığı gibi  korumacılık yönüyle Türkiye'yi dünyaya taşıyan bir şehir yine korumacılığı turizmle taçlandırarak adeta korumacılığa turizmi finansör yaparak geleceğe aktarmayı başaran dünya miras şehirleri birliğinde yönetim kurulu üyesi ve aktif üye olarak devam eden Avrupa konseyinden 3 defa üst üste ödüller alan, Türk Dünyası Mimarlar Mühendisler Birliği tarafından özel ödüle layık ve nitelikli görülen Safranbolu'muz tarihi korumacılıktaki başarısını değerli Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Bakan Yardımcımız, Kültür Bakanımız ve onların katılımları ve katkılarıyla bundan sonrada sürdürmekte. Ben açılış olması münasebetiyle bir kez daha toplantımıza teşriflerinizden duyduğum memnuniyeti ifade ediyorur, daha geniş konuşmamızı yarın sabahki oturumlarda yapacağımızı ifade ediyor hepinize hayırlı akşamlar diliyorum. Osmanlının Parmak İzi Safranbolu'muza hepiniz hoş geldiniz" dedi.
               

Samsun Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, "Biz bu gün güzelim Safranbolu'da bir bölge toplantısı yapıyoruz. Aslında Safranbolu'yu seçişimizin nedeni Tarihi Kentler Birliğinin bir enstitü bir okul olmasını doğrulayan bir karar çünkü Safranbolu'nun kendisi okul. Safranbolu korumanın okulu, korumanın başkenti. Korumanın Başkenti olmanın yanında az evvel de ifade ettiğimiz gibi aslında korumacılığı öğrenmek isteyenin gelip Safranbolu'dan bir geçmesi lazım hatta bir süre de kalması lazım. biraz öncede Kaymakam beye ve Vali beye de dedim ki ne kadar şanslısınız. Sabahleyin evinizin perdesini açtığınızda dünyanın en güzel korunmuş şehirlerinden birini seyrederek güne başlıyorsunuz. Hakikaten korumanın ne kadar güzel bir şey olduğunu bu şehirde yudum yudum hissetmek mümkün. Onun için Belediye Başkanı arkadaşlarım ve kardeşlerim tarihi kentler birliğinin değerli üyeleri bu gün bu akşam yarın burada korumanın bu güzelliğini bütün ayrıntılarıyla beraber hissedecekler. Çok güzel şeyler konuşulacak, çok güzel tartışmalar olacak. İnanıyorum yarın o bakımdan ben çok mutlu olduğumu ifade ediyorum. biraz önce belediye başkanı kardeşim ev sahibimiz Necdet beye dedim ki bu güzelim Safranbolu'nun ülkemizin en güzel korunmuş olan bu şehrinin korunmasını sağlayan temel dinamikleri bir sosyolojisi vardır bunun başı da Karabük demir çelik fabrikasıdır öyle biliyorum öyle konuşmuştuk daha önce ama bunun sosyolojisini de kronolojik şekilde yazmak lazım bunu da tarihi bir belgeye dönüştürmek lazım çünkü koruma sosyolojik tarihsel süreçle ilgili bir şeydir diye düşünüyorum. Bilim insanları bu konuda belki benim bu yaklaşımımı etraflı hale getirebilirler. Safranbolu dan yarın akşam ayrılırken ne iyi ettik de Safranbolu'ya geldik ne kadar bilmediğimiz şey öğrendik de Safranbolu'dan dönüyoruz diyeceğimize şimdiden yürekten inanıyorum. Hepinize en kalbi duygularımla sevgi ve saygılarımı sunuyorum hoş geldiniz sefa getirdiniz" dedi.
 

Karabük Milletvekili Prof. Dr Burhanettin Uysal ise, " İnanın ki sizleri Safranbolu'da görmek bizleri çok mutlu ediyor. Tarih hepimizin ortak mirasıdır bir kısmın bir kesimin sahiplenmesiyle korunabilecek veya gelecek kuşaklara aktarılabilecek bir hadise değildir tarih tarihi eserlerde bir yöreye bir devlete bir millete ait değildir bunlar insanlığın ortak değerleridir ve bu ortak değerleri birlikte yaşatırsak insanlığı da huzur içerisinde yaşatmış bulunuruz. Tabi bu tarihi değerleri korumak hem masraflı hem de bilgi birikimi gerektiren bir hadisedir sadece tarihi varlıkları korumak adına korursanız bunun uzun süreli korunması söz konusu olamaz mümkünse tarihi binalarımıza yeni fonksiyonlar yüklemeliyiz ki içerisinde canlı bir hayat olsun tarihi ile birlikte yaşasın ben Safranbolu'nun bunu başardığını düşünüyorum. Tarihi konutlarımıza konaklarımıza yeni bir anlayışla bir ruh yüklendiğini ve turizme kazandırıldığını bunda emeği geçen başta hocamız olmak üzere tüm yöneticilerimize şükranlarımı arz ediyorum elbette ki belediye başkanlarımız bir araya gelecek politikalar belirleyecekler ama üniversiteler olmadan bunların olması söz konusu değildir. Tarihi kentlerde ki üniversitelerimizin de hem toplantıda yer alması bunun daha bilimsel temellere oturtulması anlamına geliyor. Hep anlatılan bir hikaye vardır Karadeniz de ilk öğretimdeki öğrencilere bir dağ resmi yapın denildiği zaman öğrenciler dağ yapıyor ve dağın üzerine ağaç çiziyor. İç Anadolu Bölgesindeki öğrencilere bir dağ resmi yapın denildiği zaman dağ çiziyor ve sadece kahverengiye boyuyor demek ki insanlar gördüklerini resmedebiliyorlar. Eğer bu tarih bizim için çok önemliyse o zaman mimarlarımızı mühendislerimizi bu tarihi yapıyla eğitmemi gerekiyor biz de Karabük üniversitesi olarak bu ideallerden yola çıkarak Safranbolu'da bir mimarlık fakültesi kurduk ve bu güne kadar başarıyla eğitim sürdürmekteyiz fakültenin kurulmasında büyük emeği olan metin hocamıza çok teşekkür ediyorum belediye başkanımıza bu güzel organizasyonu yapmalarından dolayı şükranlarımı sunuyorum teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyor hayırlı ve başarılı bir toplantı olmasını temenni ediyorum" dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan'da yaptığı konuşmada şunları söyledi.
Safranbolu'da, belediye başkanlığı yaptığı dönemde, Tarihi Kentler Birliği Onursal Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen'in "Safranbolu olarak sen de bu birlik içinde olmalısın" dediğini ve kendisinin TKB'nin kuruluşunda imzası olduğunu anlatan Ceylan, "Tarihi Kentler Birliğini kurduğumuz zaman temel bir misyonu vardı. Tarihimize, kimliğimize sahip çıkmak, kültürel mirası korumak, kollamak, onları gelecek kuşaklara aktarmak. Bu güzel ülkemizde anlamlı bir mesafe katedildi, bilinç oluşturuldu. Bütün şehirlerde, belediyelerde tarihi, kültürel dokunun korunması ve onların restore edilerek gelecek kuşaklara aktarılması, turizme kazandırılması hemen her belediyenin, her başkanın, her valinin önemli bir arzusu, isteği, o doğrultuda da projeler gerçekleştiriliyor. Bu anlamda da Tarihi Kentler Birliğinin bu misyonu gerçekten çok değerli, çok anlamlı." diye konuştu.
 
Safranbolu'nun bu anlamda şanslı olduğunu vurgulayan Ceylan, şöyle konuştu:
 
"1970'li yıllardan beri Safranbolu'da bilinçli bir korumacılık hareketi sürdürülüyor. Değerli Hocam Metin Sözen'in de asistanlık yıllarında onu hatırlıyoruz, Safranbolu'nun bugünlere gelmesinde onun ve ekibinin de çok büyük emekleri var. Safranbolu bir marka oldu, çok şükür büyük şehir değil ama küçük bir kasaba olmasına rağmen bu anlamda Türkiye'de ismi duyulan bir şehir haline geldi. UNESCO'nun da 1994 yılında haklı olarak Dünya Miras Listesi'ne girmeyi hak etmiş bir şehrimiz."
 

İki gün sürecek toplantının korumacılık bilincinin yerleşmesine ve geleceğe yönelik projelere ışık tutacağı inancı içinde olduğunu belirten Ceylan, "Türkiye'de ilk defa bir şehircilik şurasını topladık. Şehircilik Şurasının da temel amacı da Tarihi Kentler Birliğinin misyonu, vizyonu doğrultusunda Türkiye'de kimlikli, kişilikli şehirleri oluşturmak. Bu çerçevede 4 komisyonumuz çalışıyor, Türkiye'de kimlikli, kişilikli şehirlerin oluşması, bu anlamda şehircilik politikasının yerleşmesi konusunda çalışmayı hocalarımız, akademisyenlerimiz, bürokratlarımız sürdürmektedir. Dört ay sürecek bir çalışmanın sonunda bunları kamuoyuyla paylaşacağız." ifadelerini kullandı.

TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise Safranbolu'da bulunmanın çok güzel bir duygu olduğunu söyledi.
Safranbolu'yu seçmelerini, TKB'nin bir enstitü, okul olmasını doğrulayan bir karar şeklinde açıklayan Yılmaz, "Safranbolu kendisi bir okul, korumanın okulu, korumanın başkenti, korumanın başkenti olmasının yanında aslında korumacılığı öğrenmek isteyenin Safranbolu'dan geçmesi lazım, bir süre de kalması lazım. Korumanın ne kadar güzel bir şey olduğunu bu şehirde yudum yudum hissetmek mümkün." değerlendirmesinde bulundu.

Açılış programında son olarak Karabük Valisi Mehmet Aktaş söz aldı.

Aktaş, sizleri Safranbolu'da misafir etmekten duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Tabi ki Türk İslam medeniyetinin inşa ettiği ve asırlar öncesine dayanan geleneğin içinden süzülüp gelen nadide şehirlerimizden biridir. Safranbolu'da bu akşam Tarihi Kentler Birliği Toplantısına ev sahipliği yapmaktan ve siz seçkin katılımcılarla birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bu nitelikteki bir toplantının kültürel mirasın yaşatılması ve bu mirasın korunması bilincinin öncülülerinden olan ve şehir ölçeğinde korunmayı başarabilmiş ender şehirlerimizden biri olan Safranbolu'da yapılması bizler için ayrı bir guru vesilesidir. Safranbolu'muz mimari kültürel ve sosyal açılardan ele alındığında medeniyetimizin yüz akı ve rüya şehirlerindedir. Gerek şehir planlamacılığında oluşturulan düzen ve ahenk gerekse şehirde var olan adalet dayanışma hakkaniyet ve kardeşlik duygusu kurguladığı şehir hayatı ecdadımızın bu gün bile bizler için yol gösterici ve ufuk açıcı bir örneğini teşkildir. Safranbolu aynı zamanda bir küçük Osmanlıdır. Bu gün kültürel kimliğimizin derinliğini ve sanatsal estetiğimizi dünyaya anlatabileceğimiz yaşayan bir örneğimizdir. Bu açıdan Safranbolu'muz dünyada ve ülkemizde daha çok insanın görmesi ve tanımasının yanında bizler için yeni bir medeniyet inşanın ve buna bağlı olarak oluşturulacak şehir hayatının da ilham kaynağı olabilecek yüce ve canlılığa sahiptir bu kapsamda güzel şehrimizin bu toplantıya ev sahipliği yapması tarihi kültürel ve sanatsal geçmişinin ve derinliğinin bir sonucu olsa gerek. Tarihi Kentler Birliği toplantısının kültürel mirasınızın yaşatılması ve korunmasına katkıda bulunması dilek ve temennisi ile tüm misafirlerimize tekrar hoş geldiğiniz diyor ve toplantının verimli ve başarılı geçmesi temennisi ile hepinize saygılarımı sunuyorum" dedi.

Konukların onuruna verilen resepsiyon öncesi yapılan ve büyük beğeni toplayan Safranbolu tanıtım filminin ardından Safranbolu Bay ve Bayan halk oyunları gösterilerine geçidi.


Kültürel Yayınlar

Safran Çiçeği

DEVAMINI OKU

Safran Lokumu

DEVAMINI OKU

Safranbolu Tarihi

DEVAMINI OKU

Tasarım / Yazılım Armina Yazılım
safranbolu, safranbolu belediyesi, Safranbolu Belediyesi Resmi Web Sitesi