Aranacak kelimeleri giriniz:

Tarihi Kentler Birliği Bölge Toplantısı Sona Erdi

Kayıt Tarihi : 19 Mart 2017 Bu haber 848 defa okundu

Safranbolu Belediyesi ve Karabük Valiliği iş birliğinde gerçekleştirilen ve iki gün süren Tarihi Kentler Birliği Bölge Toplantısı sona erdi.

Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans salonunda gerekleşen toplantıda Mithat Kırayoğlu'nun yönetiminde, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy 'Deneyim Paylaşımı: Safranbolu Örneği', Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan 'Yeni Bir Örgütlenme Sürecinde İpekyolu: Karadeniz Bölgesi', Şehir Plancısı Esra Karataş'Karadeniz bölgesinin zengin doğal ve kültürel varlıkların çok yönlü değerlendirilmesi' konuları üzerinde konuşmalar yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de programa telefonla katılarak dilek ve temennilerini iletti.
Programın kapanışında konuşan Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, korumacılık alanında işbirliği ve sürekliliğe evet dediklerini belirterek,"Korunmaya, bütünlük, beraberlik ve kuşaklara saygı göstermek istiyoruz. Geçmişte yapılanları unutmuş, bilmeyen veya bilmek istemeyen, araştıran bir birliğe, kafaya ve yapıya sahip olmayan benliğini yitirmiş toplum olmak istemiyoruz. Türkiye çok ciddi bir şekilde varlık nedeninin altını kesin bir şekilde izleyecek şekilde Kültür öncelikli bir gündemin kaçınılmaz yolunu söylemesi lazım. Şuan belde ve ilçe belediyeleri UNESCO Dünya Mirasına girmeye başladılar. Türkiye'de ilk defa 19 mahallesiyle UNESCO'nun doku konusunda dünya mirasına girdi" dedi.

TKB ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise Safranbolu'da evlerin birbiri ile hiç yarışmadığını belirterek,"Neredeyse hepsi aynı kat yüksekliğinde birbirini rahatsız etmeden önünü kesmeden panoramik manzaraya bakıyor. Şuanda belediye meclis toplantılarında uğraştığımız olay imar tadilatları. O onun önünü kesmek için öneri getiriyor, oda onun önünü kesmek için öneri getiriyor. Hep yükseklik talebi ile karşı karşıyayız. Allah gözümüzü doyursun. Safranbolu'da yaşamış insanların hiçbiri yok şimdi. Tarihi Kentler Birliğimiz kurulduğundan beri, ÇEKÜL Vakfı ile beraber çalışıyor. Binlerce belki on binlerce insanı, şehir plancısını, mimarını ve mühendisinin eğitimine katkı sağladı bir büyük okul oldu, akademi olma yolunda ilerliyor. Binlerce belki on binlerce insanı, şehir plancısının, mimarının, mühendisinin eğitimine katkı sağladı bir büyük okul oldu, akademi olma yolunda ilerliyor. Bu gençlerimizin belediyemizde alışan insanlarımızın bu eğitimi onlarda kaldı asıl karar verici Belediye Başkanına bu yansımadı yansıdı ise az oranda yansıdı. Bizim 450 Belediye başkanımız varsa, bunlardan arzu edenleri eğitmeliyiz" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan da, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen'e Türkiye'nin teşekkür borcu olduğunu belirterek,"O ülkemizde bu koruma, kültürel mirasın kollanması hareketinin öncüsüdür, bayraktarıdır. Bunca yıldır talebeleri ile Anadoluyu adım adım dolaşarak, bu anlamda şuurlaşma ve bilinçlenme olgusunu Anadolu'ya yerleştirmeye çalışıyor. O anlamda Türkiye Metin Sözen hocam önderliğinde çok önemli bir mesafe kat etti " şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından sona eren panelin ardından misafirler Safranbolu şehir turuna çıkarıldı.
Kentin tarihi ve turistik mekanlarını ziyaret eden misafirler Safranbolu’ya hayranlıklarını gizleyemezken ziyaret amaçlıda mutlaka geleceklerini belirttiler.

Safranbolu Belediyesi tarafından yeniden restore edilen ve Safranbolu'ya kazandırılan Muallimler Birliği Binasında Safranbolu Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Metin Kunduracı tarafından Safranbolu Belediyesi Koruma ve Uygulama Çalışmaları sunumunun ardından Safranbolu gezisi devam etti.

Program konukların onuruna verilen akşam yemeği ile sona ererken Safranbolu Belediye Başkanı burada yaptığı teşekkür konuşmasına,  Tarihi Kentler Birliği Karadeniz Bölge Toplantısının Safranbolu’da yapılmasına vesile olan ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği Onursal Başkanı Metin Sözen’e teşekkür ederek başladı.

Aksoy şöyle devam etti; “ Umarım 2 gün boyunca sizleri Safranbolu’muzda mutlu edebilmişsizdir. Gerek sunumlarımız gerekse gerçekleştirdiğimiz çalışmaları anlatarak tecrübelerimizi aktarmaya gayret ettik. Safranbolu’daki korumacılık anlayışının başlangıç noktasından bu güne dek olan serüvenini, deneyim paylaşımını ve korumacılın uluslararası boyutlara ulaşmasını sağlayan çalışmaları ifade etme şansını yakaladık. 2. Gün ise bunlar yerinde gösterme fırsatı bulduk. Ben toplantıya katılan bütün dostlara teşekkür ediyorum.  Umarım Safranbolu’ya başka vesilelerle de gelirsiniz. Bu anlamda Sayın Valimiz Mehmet Aktaş Beyefendiye, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Ceylan Beyefendiye, Kaymakamımız Murat Bulacak Beyefendiye, rehberimiz Aytekin Kuş Beyefendiye, organizasyonda emeği geçen Başkan yardımcılarım ve Kültür Müdürümüze, kısaca tüm çalışma arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum” dedi.
 
 
 


Kültürel Yayınlar

Safran Çiçeği

DEVAMINI OKU

Safran Lokumu

DEVAMINI OKU

Safranbolu Tarihi

DEVAMINI OKU

Tasarım / Yazılım Armina Yazılım
safranbolu, safranbolu belediyesi, Safranbolu Belediyesi Resmi Web Sitesi