Aranacak kelimeleri giriniz:

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Safranbolu’da Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Kayıt Tarihi : 19 Mayıs 2017 Bu haber 612 defa okundu

Misak-ı Milli Demokrasi Meydanında gerçekleşen törene Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, 125. Jandarm Eğitim Alay Komutanı J. Albay Mesut İnam, İlçe Jandarma Komutanı J. Ybş. Serkan Özden, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammet Yılmaz, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşlarını Temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.


Saygı Duruşu ve istiklal marşımızın okunmasının ardından Safranbolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü İsmail Özcan günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 98. Yıl dönümü olduğunu ifade eden Özcan; “ Aziz Türk Milletinin tüm onur ve asaleti ile büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışın başlangıcıdır 19 Mayıs. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde, Atatürk’ün Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir diyerek Samsun’a çıkması bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Samsun’da yakılan bu meşale ve TBMM’nin açılması ile birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bu günkü mevcudiyetimizi de o günlere borçluyuz. Sevgili gençler bu topraklar sizlere emanettir. Bu emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak ve gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak en başta gelen sorumluluğunuz olmalıdır. Bu vesile ile Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi saygı ve minnetle yad ediyorum” dedi.
Özcan’ın ardından  


Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın mesajı okundu, Bakan Kılıç mesajında "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, silah arkadaşları ve milli mücadele kahramanları ile birlikte bağımsızlık meşalesini Samsun'da yakmasının üzerinden tam 98 yıl geçti. Samsun'daki bu meşalenin ışığında başlayan kutlu yürüyüş, Ankara'da 1923'te Cumhuriyetimizin kurulması ile hedefe varmıştır. 15 Temmuz 2016 tarihinde büyük bir ihanet ve darbe girişimi yaşanan ülkemizde, gençlerimiz, sınırları kanla çizilmiş kutlu emanete direnişin en ön safında yer almak suretiyle sahip çıkmıştır. Gençlere olan inanç ve güvenimiz, 16 Nisan'da onları TBMM'ye götüren yasa teklifi ile sembolleşmiştir." ifadelerini kullandı.


"Böylece, Cumhuriyet'in emanetçisi tayin ettiğiniz yükselen yeni nesil, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın destekleri ve aziz milletimizin teveccühü ile Gazi Meclisimizin çatısı altında hedeflerini gerçeğe dönüştürme imkanına sahip olmuştur. 98 yıl önce başlattığı bağımsızlık mücadelesi neticesinde bizlere Türkiye Cumhuriyeti'ni emanet bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; milli mücadele kahramanlarımızı ve tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızın Türk gençliği şahsında tüm milletimize kutlu olmasını diliyorum." dedi.
Mesajların okunmasının ardından Kaymakam Bulacak ve Başkan Aksoy öğrenci ve vatandaşları bayramını kutladı.

Program 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeni ile düzenlene yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödüllerinin verilmesi ile son buldu.


Kültürel Yayınlar

Safran Çiçeği

DEVAMINI OKU

Safran Lokumu

DEVAMINI OKU

Safranbolu Tarihi

DEVAMINI OKU

Tasarım / Yazılım Armina Yazılım
safranbolu, safranbolu belediyesi, Safranbolu Belediyesi Resmi Web Sitesi